Założona w 1957 roku przez Sergio Camilli, legendarnego włoskiego przedsiębiorcę, znawcę dizajnu oraz sztuki, Poltronova była pierwszą radykalną marką projektową, która ukazywała zupełnie inny horyzont włoskiego projektowania. Jej dyrekcję artystyczną niemal od początku przejął Ettore Sottsass, który jednocześnie współpracował z Olivetti, wprowadzając odważne kolory, formy i styl do sprzętu biurowego, zmieniając rzeczywistość wzornictwa przemysłowego i wprowadzając do niego popkulturę. Ze spotkania dwóch wielkich postaci: Camilli i Sottsass, stworzono historię, która nadal jest opowiadana, a jest kolejne rozdziały są prezentowane choćby podczas tegorocznego Salone del Mobile i Fuorisalone.
Ettore Sottsass – Ultrafragola
Poltronova to nadal synonim niekonwencjonalnego designu. Od samego początku włoska marka szukała współpracy z rewolucyjnymi artystami i projektantami, w tym Archizoom, Superstudio, Vignelli, Michelucci, DDL i wieloma innymi. Mimo że Poltronova była outsiderem w ówczesnym środowisku projektowym, odegrała kluczową rolę w epokowej rewolucji.
Marka została założona w Toskanii, regionie Włoch słynącym ze sztuki to mało powiedziane. Jednak w 1957 r. miejscu nadal świeżym, oddalonym od centrum mediolańskiego świata i konsumpcjonizmu. Projekt zyskał rozgłos dzięki mentorom takim jak Angelo Mangiarotti, Gae Aulenti, Giovanni Michelucci i De Pas -D’Urbino-Lomazzi oraz młodej awangardzie Radical Design – grupom Archizoom i Superstudio.
Z siedzibą w prowincjonalnej wówczas Toskanii, gdzie masowa produkcja przedmiotów i mebli była praktycznie nieznana, Poltronova płynęła na fali buntu, która wdzierała się na międzynarodową scenę dizajnu. Pod kierownictwem artystycznym Ettore Sottsassa (w latach 1957–1974) marka położyła podwaliny pod postmodernizm stosowany w przedmiotach codziennego użytku. W rezultacie powstały kultowe produkty, takie jak fotel Joe, lampa/lustro Ultrafragola, modułowa sofa Superonda i krzesło Mies. Chociaż te przedmioty zostały stworzone w pewnym sensie dla zabawy, wszystkie są nadal produkowane jako wyjątkowe i niecodzienne dekoracje do wnętrz domowych.
Dziś marka funkcjonuje pod nazwą Centro Studi Poltronova – Centrum Badań Poltronova. Jej misją jest stworzenie katalogu ikon włoskiego dizajnu, utworzenie archiwum certyfikowanego przez włoskie Ministerstwo Kultury i odrodzenie obiektów historycznych toskańskiej marki. CSP utrzymuje przy życiu niektóre z najbardziej charakterystycznych dzieł włoskiego dizajnu, znanych na całym świecie i lubianych za zabawny, jasny i wywrotowy design.
Każdy produkt stworzony przez Centro Studi Poltronova od ponad 60 lat wykonywany jest ręcznie w pracowni pod Florencją, gdzie dba się o najwyższej jakości materiały i każdy szczegół wykonania.
Od 2005 roku Centro Studi Poltronova per il Design, dzięki dyrektor generalnej Robercie Meloni i pod okiem oddanego zespołu, pełnych pasji specjalistów, z jednej strony kontynuuje produkcję jednej z najbardziej prestiżowych marek Made in Italy, podtrzymując tą niezwykłą tożsamość, zbudowaną przez fantastyczne przedmioty, a z drugiej strony szerząc jej wizję na świat projektowania poprzez działalność badawczą. Stworzenie archiwum historycznego to tylko podstawa, której kontynuacją jest i upowszechnianie tej narracji poprzez wystawy, wydarzenia i działalność wydawniczą.
To coś więcej niż marka: to miejsce nawiązywania relacji, porównań, badań i eksperymentów; jest to archiwum i waloryzacja pamięci o szczególnym widzeniu świata, a co za tym idzie, wysokiego kunsztu, z którego powstaje najpierw znak, a następnie materiał. CSP to także mocna i sugestywna opowieść o tym, jak obiekt może być lekcją świadomego postrzegania przestrzeni, interdyscyplinarności jako wskazówki niezbędnej do wspierania kreatywności, prowadzenia krytycznej debaty na temat współczesności: sztuki, architektury, historii. To wszystko przyczyniło się kiedyś do zaprojektowania tożsamości zrodzonej w 1957 roku na toskańskiej wsi, która z czasem stała się ważnym nurtem dla świata.
Miejsce w dalszym ciągu żywi się tą samą witalnością i pragnieniem nonkonformizmu. – W laboratorium, niedaleko Florencji, udoskonalamy każdy przedmiot, produkowany wyłącznie na zamówienie, z numerem seryjnym i gwarancją oryginalności. Skrupulatna dbałość o szczegóły definiuje nasze podejście: kładziemy nacisk na każdy projekt, wspieramy jego jakość poprzez wybór najlepszych dostawców, słuchamy doświadczeń mistrzów rzemiosła, mając zawsze na uwadze zrównoważony rozwój. – mówi Roberta Meloni.
źródło: materiały prasowe marki